Cmentarz Komunalny w Wieliczce

Regulamin

 

Załącznik nr 1

do Zarządzenia nr 4/2022

Dyrektora Zarządu Cmentarza Komunalnego w Wieliczce

z dnia 21.09.2022r.

 

 

REGULAMIN

CMENTARZA KOMUNALNEGO W WIELICZCE

 

1.       Właściciel Cmentarza – Gmina Wieliczka

2.       Zarządca Cmentarza – Zarząd Cmentarza Komunalnego w Wieliczce

 

I.                    POSTANOWIENIA OGÓLNE.

 

§1

Dla potrzeb niniejszego Regulaminu stosuje się następujące pojęcia:

1)                  Miejsce grzebalne – miejsce wyznaczone na cmentarzu do urządzania grobu;

2)                  Grób – miejsce grzebalne, w którym spoczywa osoba zmarła lub miejsce udostępnione przez zarządcę cmentarza do pogrzebu na podstawie karty zgonu osoby, która ma być w nim pochowana;

3)                  Grób rodzinny – grób przeznaczony do pochowania więcej niż jednej trumny lub urny;

4)                  Fundator grobu – osoba, która jako pierwsza zawarła umowę z zarządcą cmentarza i opłaciła miejsce grzebalne;

5)                  Dysponent grobu – założyciel/fundator grobu lub inna osoba uprawniona do podejmowania decyzji dotyczących danego grobu w oparciu o przepisy Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, stopień powiązań rodzinnych z osobami zmarłymi, ustalenia pomiędzy osobami uprawnionymi i inne okoliczności.

 

§2

1.       Na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce urządza się:

1)      groby ziemne;

2)      groby murowane;

3)      groby urnowe ziemne;

4)      nisze urnowe;

2.       Groby ziemne urządza się jako:

1)      groby pojedyncze zwykłe – przeznaczone do pomieszczenia jednej trumny;

2)      groby pojedyncze pogłębione – przeznaczone do pomieszczenia dwóch trumien ułożonych piętrowo;

3)      groby podwójne – składające się z dwóch miejsc grzebalnych przylegających do siebie w poziomie, w tym podwójne zwykłe oraz pogłębione.

3.       Groby murowane:

1)      pojedyncze przeznaczone do pochowania jednej lub więcej trumien piętrowo;

2)      podwójne składające się z dwóch miejsc grzebalnych przylegających do siebie w poziomie z możliwością pochowania piętrowo;

3)      murowane do pochowania urn.

 

 

§3

Na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce stosuje się i pobiera opłaty:

1)      20 letnie za nienaruszalność  grobu ziemnego;

2)      50 i 30 letnie za użytkowanie gruntu pod budowę grobu murowanego;

3)      30 letnie za użytkowanie niszy urnowej;

4)      Za korzystanie z mienia komunalnego administrowanego przez Zarząd Cmentarza Komunalnego w Wieliczce;

5)      Za nadzór obejmujący właściwą lokalizację miejsca prac i ich rodzaj, wywóz odpadów powstałych w trakcie prac i uporządkowanie terenu po zakończeniu prac;

6)      Inne opłaty wynikające z cennika Cmentarza Komunalnego w Wieliczce.

 

II.                  WARUNKI I ZASADY UDOSTĘPNIANIA ORAZ ROZPORZĄDZANIA MIEJSCAMI GRZEBALNYMI.

 

§4

1.       Miejsce grzebalne/grób winno mieć opłaconą nienaruszalność na okres 20 lat od daty pochowania osoby zmarłej.

2.       Przedłużenie opłaty za nienaruszalność grobu, która uiszczono, może nastąpić po dokonaniu kolejnej opłaty nie wcześniej niż wyznaczony termin obowiązywania opłaty bieżącej.

3.       Pierwszeństwo przedłużenia opłaty za nienaruszalność grobu przez okres 3 miesięcy od daty jej wygaśnięcia ma dotychczasowy dysponent.

4.       Do przyjęcia opłaty za nienaruszalność grobu po terminie określonym w ust. 2 wymagana jest zgoda zarządcy cmentarza. W przypadku grobu, w którym od ostatniego pochowania upłynęło mniej niż 20 lat wymagana jest opłata wyrównująca.

5.       Ponowne opłacenie istniejącego grobu zapewnia jego dalsze istnienie, lecz nie stanowi wyłącznej podstawy do dysponowania nim przez osobę opłacającą.

6.       Grób, któremu wygasła opłata za nienaruszalność lub opłata za użytkowanie gruntu, przechodzi do dyspozycji zarządcy cmentarza. Zarządca cmentarza nie ma obowiązku powiadamiania ostatniego dysponenta ani organizatora ostatniego pochowania o terminie wygaśnięcia ważności opłaty.

7.       W przypadku braku prolongowania opłaty za nienaruszalność grobu w przypadku grobów ziemnych oraz braku prolongowania opłaty za użytkowanie gruntu w przypadku  grobu murowanego lub niszy, ostatni dysponent  jest zobowiązany do usunięcia elementów budowlanych nagrobka lub nawierzchni.  Jeżeli nie zostaną one usunięte w terminie do 24 miesięcy od dnia, kiedy opłata straciła ważność, wówczas przechodzą one do dyspozycji zarządcy cmentarza bez prawa żądania ich zwrotu lub odszkodowania.

8.       Ze względu na ograniczoną ilość miejsc przeznaczonych do pochowania w grobach ziemnych oraz miejsc przydzielanych pod budowę grobów murowanych, warunkiem przydziału nowego miejsca jest brak na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce grobu, do którego może nastąpić pochowanie (trumny lub urny) pozostającego w dyspozycji osoby zmarłej, dla której będzie przydzielany grób.

9.       Nowe miejsca przydzielane są dla osób będących mieszkańcami Gminy Wieliczka, co  na żądanie zarządcy cmentarza winno być potwierdzone przez Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka.

§5

1.       Dysponent grobu uprawniony jest do podejmowania wszelkich decyzji dotyczących grobu,     a w szczególności jego użycia do kolejnych pochowań, ekshumacji, prac kamieniarskich, utrzymania lub likwidacji.

2.       W przypadku, gdy dysponentami grobu są dwie lub więcej osób, wszelkie decyzje związane z dysponowaniem grobem winny być podejmowane przez wszystkie te osoby lub przez jedną z nich, upoważnioną przez osoby pozostałe tylko na podstawie upoważnienia uwierzytelnionego notarialnie. Zarządca cmentarza nie jest właściwy do rozstrzygania sporów w zakresie dysponowania grobem.

3.       Osoba podejmująca czynności w zakresie dysponowania grobem winna udokumentować swoje prawo do tego poprzez złożenie niezbędnych dokumentów i oświadczeń.

4.       Wszelkie konsekwencje prawne związane ze złożeniem przez dysponenta nieprawdziwych lub niekompetentnych dokumentów oraz decyzjami dysponenta naruszającymi dobra osobiste innych osób ponosi dysponent.

5.       Dysponent grobu rodzinnego może udostępniać go do pochowania osób będących dla siebie lub dla osób już pochowanych krewnymi lub powinowatymi w stopniu określonym w § 12 ust. 1  Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Pochowanie osób spoza tego grona wymaga udokumentowania szczególnej więzi, w szczególności wynikającej ze wspólnego zamieszkania i prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.

6.       W przypadku braku dysponenta decyzje dotyczące grobu podejmuje zarządca cmentarza.

7.       W przypadku nieuregulowanego stanu prawnego grobu zarządca cmentarza podejmuje decyzje o pochowaniu warunkowym, dopuszczając tylko jedno takie pochowanie do momentu ustalenia osoby lub osób uprawnionych do dysponowania grobem. W przeciwnym wypadku grób pozostaje zamknięty do kolejnych pochowań.

 

§ 6

1.       Osoba, która otrzymała w użytkowanie miejsce pod budowę grobu murowanego zobowiązana jest wybudować piwnicę w ciągu 12 miesięcy od daty nabycia prawa do miejsca a nawierzchnię w ciągu 36 miesięcy od daty podpisania umowy na budowę grobu murowanego. W przypadku przekroczenia jednego z tych terminów miejsce przechodzi do ponownej dyspozycji zarządcy cmentarza.

2.       Nakłady poniesione na budowę grobu murowanego nie stanowią przedmiotu odrębnej od gruntu własności, co oznacza, że dysponentem grobu murowanego może być osoba posiadająca prawo do miejsca zajętego pod ten grób.

§ 7

1.       Dysponent grobu murowanego może wskazać osoby uprawnione do pochowania oprócz niej w tym grobie

2.       Dysponent grobu murowanego może też , za życia przekazać swoje prawo do dysponowania grobem murowanym na inną osobę.

3.       Dysponent grobu murowanego może złożyć dyspozycję jednostronną, w której wskaże osobę/osoby uprawnione do dysponowania grobem na wypadek swojej śmierci.

4.       W przypadku, gdy rodzina zmarłego, wymienionego w Art. 10 ust. 1 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. 1959 Nr 11 poz. 62) dysponuje miejscami do jego pochowania w posiadanych już grobach rodzinnych, możliwa jest odmowa przydzielenie odrębnego miejsca.

§ 8

1.       Na podstawie zgody udzielonej przez Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka dopuszcza się nieodpłatne urządzenie grobu oraz pochowanie bez pobierania opłat w stosunku do osób zasłużonych dla Państwa polskiego lub Gminy Wieliczka.

2.       Zgoda, o której mowa w ust. 1 może zostać wydana przez Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka z urzędu lub na wniosek właściwej komisji Rady Miejskiej, stowarzyszeń naukowych, społecznych, kulturalnych lub organizacji zawodowych po śmierci osoby zasłużonej.

 

 

III.                WARUNKI PRZYJMOWANIA ZWŁOK DO POGRZEBU.

 

§ 9

1.       Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:

1)      pozostały małżonek(-ka);

2)      krewni zstępni (dzieci, wnuki, itd.);

3)      krewni wstępni (rodzice, dziadkowie, itd.);

4)      krewni boczni do 4 stopnia;

5)      powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

2.         Prawo pochowania zwłok przysługuje również osobom, które do tego dobrowolnie się zobowiążą, jednak taka osoba nie staje się dysponentem grobu.

 

§ 10

1.       Kopanie grobów i otwieranie grobów murowanych oraz nisz może się dobywać wyłącznie w dniu planowanego pogrzebu lub ekshumacji. Wcześniejsze wykopanie grobu może się odbyć wyłącznie za zgodą dyrektora Zarządu Cmentarza i w sposób gwarantujący zabezpieczenie i odpowiednie oznakowanie wykopu.

2.       Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana:

1)      Na umotywowaną prośbę osób uprawnionych (dysponentów grobu) – za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego;

2)      Na zarządzenie prokuratora lub sądu;

3)      Na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia cmentarza na inny cel.

3.       Miejsce po ekshumacji przechodzi do dyspozycji zarządcy cmentarza bez odszkodowania.

4.       W sytuacji, gdy planowane jest pochowanie do grobu ziemnego, przy którym rośnie drzewo w promieniu do 2 metrów możliwe jest pochowanie jedynie urn, w innych przypadkach każdorazowo decyduje zarządca cmentarza.

 

 

 

§ 11

Przy chowaniu szczątków ludzkich stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego regulaminu dotyczących zwłok.

 

 

IV.                POSTANOWIENIA PORZĄDKOWE.

 

§ 12

1.       Na terenie cmentarza bezwzględnie zakazuje się:

1)      zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca;

2)      ustawiania ławek, ogrodzeń itp.;

3)      przebywania dzieci w wieku przedszkolnym bez opieki dorosłych;

4)      wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone;

5)      picia alkoholu, przebywania w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających;

6)      żebractwa, wprowadzania zwierząt;

7)      jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach i deskorolkach.

2.       Na terenie cmentarza zakazuje się dokonywania następujących czynności bez uprzedniego zgłoszenia i uzyskania zarządcy cmentarza:

1)     wykonywania prac kamieniarskich i budowlanych;

2)     wjeżdżania pojazdami mechanicznymi i konnymi;

3)     prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej czy zarobkowej;

4)     sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów;

5)     Przenoszenia lub wynoszenia z cmentarza wszelkich elementów jego wystroju.

 

§ 13

1.       Dysponenci grobów oraz osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do stosowania się do zaleceń i informacji zarządcy cmentarza umieszczanych na grobach, tablicach informacyjnych na cmentarzu lub w prasie lokalnej i Internecie.

2.       Zarządcy cmentarza przysługuje prawo do kontroli (wglądu do) pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z cmentarza celem identyfikacji wwożonych lub wywożonych z terenu cmentarza ruchomości.

 

§ 14

Dysponent grobu zobowiązany jest do stałego utrzymywania czystości i porządku grobu oraz przyległego terenu.

 

 

 

 

§ 15

Z uwagi na konfigurację terenu i stary drzewostan przebywanie na cmentarzu przy ul. Piłsudskiego w czasie występowania takich zjawisk atmosferycznych, jak: wichura, gołoledź, śnieżyce itp. wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

 

§ 16

1.       Biuro Zarządu Cmentarza Komunalnego w Wieliczce przy ul. Piłsudskiego 38, czynne jest w dniach od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 - 16:00 bez wyjątków.  Przyjmowanie interesantów odbywa się w czasie obowiązujących godzin otwarcia biura. W soboty biuro Zarządu Cmentarza jest nieczynne.

2.       Kasa Zarządu Cmentarza Komunalnego jest czynna w  dniach od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 – 15:30

3.       Pogrzeby odbywają się w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 - 14:30. W  szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor Zarządu Cmentarza może wyrazić zgodę na przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej w innych godzinach.

4.       Wjazd samochodem osób niepełnosprawnych odbywać się może za zgoda zarządcy cmentarza w czasie godzin pracy biura Zarządu cmentarza.

5.       W okresie letnim cmentarz jest otwarty w godzinach: 6:00 – 21:00, a w okresie zimowym w  godzinach: 7:00 – 19:00. Przebywanie na terenie cmentarza poza godzinami jego otwarcia jest zabronione.

 

§ 17

W przypadku naruszenia postanowień niniejszego regulaminu zarządcy cmentarza służą uprawnienia wynikające z obowiązujących przepisów.

 

§ 18

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 31.01.1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. 2000r., Nr 23, poz. 295 z późn. zm.).

 

 

 

 

up